piątek, 5 kwietnia 2024

Powtórzenie wiadomości angażujące uczniów

W kwietniu prowadziłam lekcję otwartą na temat "Świat w dwudziestoleciu międzywojennym - lekcja powtórzeniowa". Było to powtórzenie, a więc nie korzystaliśmy już z podręczników. Podczas lekcji wykorzystałam liczne aplikacje wspierające aktywizację uczniów, chociaż przy niektórych aktywnościach były one tylko wsparciem, uczniowie pracowali w sposób tradycyjny. 

Zaczęliśmy od powtórzenia umiejętności pracy z mapą, przypominając zmiany, które zaszły na mapie Europy po I wojnie światowej. Posłużyło nam do tego ćwiczenie interaktywne w serwisie LearningApps. Uczniowie wskazywali znaczniki i wybierali prawidłowe opisy.


Kolejnym etapem był turniej wzorowany na teleturnieju Vabank (Jeopardy). Tutaj skorzystałam z dwóch aplikacji. Pierwsza z nich to Random Team Generator, która po wprowadzeniu imion uczniów dzieli ich na określoną przez nauczyciela liczbę grup.

Sam turniej został przygotowany w aplikacji Flipity Quiz Show. Przedstawiciele drużyn wybierali dziedzinę i stopień trudności, a aplikacja zliczała punkty za poprawne odpowiedzi. Wykorzystane pytania "znikały" z planszy.

W trakcie odpowiadania na pytania miałam możliwość uzupełnić wypowiedzi, niektóre pytania zawierały ilustracje, co było okazją do lepszego zapamiętania niektórych treści przez wzrokowców. Jeśli zawodnik nie znał odpowiedzi, to pytanie przejmowała jego drużyna. Ten rodzaj powtórzenia bardzo angażował uczniów i utrzymywał ich uwagę. Uczniowie lubią rywalizację, a trudniejsze pytania były okazją do współpracy.

Na koniec uczniowie mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę przy pomocy quizu w aplikacji Quizizz. Uczniowie pracowali na własnych urządzeniach mobilnych. Na monitorze interaktywnym na bieżąco wyświetlał się ranking, co także mocno mobilizowało uczniów. W ogólnej punktacji liczyły się zarówno poprawność odpowiedzi, jak i czas ich udzielania.

Quiz w tej aplikacji nie tylko daje uczniowi natychmiastową informację zwrotną, ale także nauczyciel dzięki raportowi może przeanalizować, które pytania sprawiły największą trudność.

Połączenie cyfrowych i analogowych metod spowodowało, że uczniowie nie nudzili się i wszyscy byli zaangażowani. Nawet bardziej nieśmiali na co dzień uczniowie mieli okazję wykazać się wiedzą.

niedziela, 10 marca 2024

Uroczyste otwarcie zielonej pracowni

5 marca 2024 roku w Szkole Podstawowej im. Stanisława Ligonia w Truskolasach odbyło się uroczyste otwarcie „zielonej pracowni”. Zadanie polegające na stworzeniu nowoczesnej sali lekcyjnej „Badacze przyrody” zostało zrealizowane dzięki środkom z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, budżetu Gminy Wręczyca Wielka oraz zaangażowaniu Dyrekcji i pracowników szkoły. Pracownię wyposażono w nowe pomoce dydaktyczne i sprzęt multimedialny, m.in. komputer, monitor interaktywny i mikroskopy cyfrowe. Uczniowie mogą także przeprowadzać doświadczenia w terenie, do czego posłuży im zakupiona do tego celu walizka eko-badacza. Mogą uczyć się obserwacji przy użyciu lornetki, lupy oraz używania kompasu. Do dyspozycji uczniów są także zakupione siatki i pojemniki na owady. W sali odbywają się zajęcia dydaktyczne z zakresu nauk przyrodniczych.

Na uroczystość przybyli wiceminister edukacji, poseł na sejm Henryk Kiepura, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Stanisław Gmitruk, starosta Powiatu Kłobuckiego Zdzisława Kall, wicestarosta Aneta Kiepura, wójt Gminy Wręczyca Wielka Tomasz Osiński oraz dyrektor ZOPO we Wręczycy Wielkiej Mateusz Wąsiński. Ponadto wśród gości znaleźli się: radne Gminy Wręczyca Wielka Małgorzata Zatyka i Urszula Zomerfeld, proboszcz parafii św. Mikołaja w Truskolasach Łukasz Dyktyński, przewodnicząca Rady Rodziców Monika Drewniak oraz dyrektorzy okolicznych placówek oświatowych.

Uczniowie zaprezentowali część artystyczną, w której przybliżyli temat ekologii, a następnie przedstawiciele klas oraz goście udali się na przecięcie wstęgi i prezentację nowej pracowni.

Odwiedzający mieli okazję zapoznać się z nowoczesnym sprzętem, zobaczyć ciekawe doświadczenia i samemu dokonać ciekawych obserwacji. Mamy nadzieję, że nowoczesna pracownia przyczyni się do rozbudzania pasji przyrodniczych u młodzieży.

>

wtorek, 5 marca 2024

Lekcja otwarta "Zagrajmy w koło i... prostokąt"

W ramach projektu "Aktywna tablica" dzielimy się wiedzą i doświadczeniem w gronie koleżanek ze szkoły i prowadzimy lekcje otwarte. Moje zajęcia to nie tylko efekt wspomnianego projektu, ale też szkoleń odbytych w ramach wyjazdów zagranicznych Erasmus+. Podczas pierwszego wyjazdu, ponad 7 lat temu brałam udział w kursie CLIL in Practise w Richard Language School w Bournemouth, gdzie poznałam metodę CLIL od strony praktyczniej. Kolejne szkolenie dotyczące tej metody miało miejsce w ETI Malta, był to kurs CLIL Methodology and ICT Tools for Teachers Working with CLIL, podczas którego zdobyłam szczegółowe informacje z metodyki oraz poznałam kilka przykładów zastosowania metody w pracy w szkole, a także mnóstwo aplikacji dydaktycznych. Dzięki tym kursom wdrażam elementy CLIL-a w klasach, w których uczę matematyki. W ostatnim projekcie szkoliłam się z zakresu gamifikacji i nauczania opartego na grach na Teneryfie w Europass Teacher Academy na kursie Video Games in Education: Innovative Gamification and Game-Based Learning Techniques. Poznane narzędzia i metody wzbogaciły mój warsztat pracy, przez co lekcje są atrakcyjne dla uczniów, nie ma na nich nudy i rutyny. Ponadto brałam udział w wielu szkoleniach na platformie eTwinning, gdzie zdobyłam wiele cennych umiejętności i poznałam przydatne aplikacje.

Pierwszym etapem mojej lekcji było wykorzystanie elementów metody CLIL. Uczniowie poznali słowa angielskie określające figury geometryczne słuchając piosenki „Shapes are all around you” (Piosenka), zachęcałam ich do wspólnego śpiewania, dzięki czemu mimochodem uczyli się słówek. Następnie uczniowie wykonali na smartfonie lub tablecie ćwiczenie interaktywne w postaci quizu na Wordwallu, w którym należało właściwie wybrać nazwę figury do wyświetlonego obrazka.

Ćwiczenie 1 - Wordwall


Poprzez przypisanie ćwiczenia wszystkim uczniom, nauczyciel otrzymuje informację zwrotną na temat poziomu opanowania słownictwa, czasu wykonania ćwiczenia, a uczestnicy dostają podsumowanie i wyłania się ranking odpowiedzi. Kolejne zadanie to podsumowanie wiedzy dotyczącej prostokąta, kwadratu i okręgu, w którym każdy uczeń pracuje indywidualnie, rozwiązując zadanie z quizu na platformie Quizizz. Tutaj na bieżąco uczniowie mogą śledzić swoje postępy i widoczny jest element grywalizacji, gdyż na tablicy wyświetlane są w rzeczywistym czasie wyniki. Liczy się czas, ale poprawność udzielanych odpowiedzi jest najbardziej istotna. Po rozwiązaniu całego quizu wyłania się podium. Uczniowie z najlepszymi wynikami zostają nagrodzeni odpowiednimi ocenami. Link: Quiz

Fragment rankingu:



Jako podsumowanie zostało wykonane ćwiczenie polegające na wyszukiwaniu słów w wykreślance: 

Ćwiczenie 2 - Educaplay

Aby utrwalić poznane słownictwo uczniowie otrzymali pracę domową w postaci ćwiczenia interaktywnego: Praca domowa oraz tabelkę z figurami, w której muszą zapisać obok ich nazwy.

niedziela, 4 lutego 2024

Innowacja „Let’s play maths”

Głównym powodem opracowania innowacji z matematyki „Let’s play maths” była potrzeba uatrakcyjnienia procesu dydaktyczno-wychowawczego, rozbudzenie i poszerzenie zainteresowań uczniów, a co za tym idzie zwiększenie efektów nauczania. Dzięki wykorzystaniu w procesie nauczania technologii informatycznych oraz nowoczesnych metod jak projekt czy gry dydaktyczne chcę zwiększyć zainteresowanie uczniów matematyką i uczynić z niej przedmiot bardziej dla nich przyjazny.

Przygotowywałam się do tego głównie podczas szkoleń Erasmus+, ale też kursów online dostępnych na eTwinning, dotyczących nowoczesnych technologii, gamifikacji i nauczania opartego na grach, zgłębiałam metodologię pracy metodą CLIL aby wdrożyć ją w swojej szkole.

W tym roku wprowadzam elementy gamifikacji i metody CLIL w dwóch klasach czwartych, w których uczę matematyki. Widzę duże zainteresowanie i zaangażowanie w czasie zajęć wśród uczniów. Zjawisko grywalizacji na lekcjach wyzwala w nich chęć współzawodnictwa, wzmacnia ich motywację i zaangażowanie do pracy na lekcji i poza nią, mobilizuje do działania i wykonania czynności, które wydawały się nudne i męczące. 

Z elementów CLIL-a uczniowie poznali słownictwo dotyczące działań matematycznych oraz podstawowych figur geometrycznych.

Ćwiczenie na learningapps:

Podstawowe figury geometryczne

Zauważyłam, że nie wszyscy uczniowie opanowali dobrze tabliczkę mnożenia, toteż udostępniałam im linki z grami, które umożliwiały doskonalenie tabliczki mnożenia, a potem zorganizowałam w obu klasach wewnętrzne konkursy "Mistrz Tabliczki Mnożenia". Najpierw pracowali w grupach z trimino i grą "Ja mam, kto ma...", a potem przystąpili do quizu na quizizz.com, który wyłonił najlepszego uczestnika. Liczyła się poprawność odpowiedzi, ale też czas wykonania zadania. Osoby, które zdobyły I miejsce dostały dyplomy i zakładki do książek z tabliczką mnożenia. Zajęcia bardzo się uczniom podobały.

Quiz z tabliczki mnożenia



piątek, 2 lutego 2024

Robotyka i kodowanie - zajęcia rozwijające

Zajęcia „Robotyka i kodowanie” pomagają uczniom odkryć nową pasję, jaką jest programowanie, toteż powodem opracowania innowacji jest sięganie po treści ciekawe i bliskie uczniom, aby wspomagać ich w realizacji ciekawych projektów a tym samym rozwijać ich własne uzdolnienia 
i zainteresowania. W pierwszym semestrze w zajęciach uczestniczyło około dziesięcioro uczniów klas czwartych. Początkowo skupiłam się na kodowaniu i jego zastosowaniu w matematyce. Uczniowie rozwiązywali zadania, przy wykorzystaniu kodów literowych, obrazkowych, qr kodów. Dużym zainteresowaniem cieszyły się ćwiczenia, w których należało odczytywać polecenia, ukryte teksty z qr kodów.

Kolejnym etapem była nauka poprzez zabawę z robotem VEX 123 pozyskanym dzięki projektowi "Laboratoria Przyszłości". VEX 123 to doskonałe narzędzie do rozpoczęcia przygody z programowaniem. Prosta obsługa umożliwia rozpoczęcie nauki/zabawy bez konieczności budowy i konfiguracji robota. Uczniowie mieli okazję wykazać się kreatywnością projektując trasy dla robota, a następnie programując go tak, aby dotarł do mety.

Robot VEX - film 1

Robot VEX - film2

W zajęciach z robotyki zostały wykorzystane częściowo materiały i scenariusze zajęć Superkoderów, które były realizowane w poprzednich latach szkolnych. W drugim semestrze materiały te również będą wykorzystane w bardziej zaawansowanych zadaniach. Uczniowie poznali podstawy programowania w Scratchu, stworzyli własne historyjki animowane, wykorzystali skrypty programu do wykonania prostych obliczeń matematycznych.