sobota, 7 grudnia 2019

Va banque - kolejna odsłona

Z ogromnym rozczarowaniem nauczyciele używający nowoczesnych technologii przyjęli informację o likwidacji serwisu Flipquiz, chyba najpopularniejszego swego czasu serwisu do tworzenia gry opartej na telewizyjnym teleturnieju Va banque (Jeopardy). Wśród użytkowników serwisu zaczęło się nerwowe poszukiwanie czegoś podobnego. Na szczęście w sieci istnieje kilka stron pozwalających na stworzenie takiego quizu. O trzech z nich pisałam już wcześniej na tym blogu. To Jeopardy w serwisie Super Teacher Tools, Factile oraz nieco inne w swym charakterze Bamboozle.
Dziś pragnę się podzielić jeszcze jedną propozycją podrzuconą w jednej z grup nauczycielskich na Facebooku. Jest to gra Flippity Quiz Show w serwisie flippity.net (swoją drogą zawierającym mnóstwo innych ciekawych aplikacji). Budowanie ćwiczeń w tym serwisie oparte jest na arkuszach Google'a. To w takim właśnie arkuszu wypełniamy pobrany ze strony szablon (tworząc sobie najpierw jego kopię). Następnie publikujemy go w internecie, a arkusz generuje nam link do gotowej gry. Jest to interesujące rozwiązanie, bo w razie likwidacji serwisu nie tracimy wszystkich pytań i odpowiedzi (jak to miało miejsce w przypadku wspomnianego na początku Flipquiza), gdyż dokument pozostaje na naszym koncie Google i przygotowane pytania możemy ponownie wykorzystać w innym programie.
Co ciekawe, pozornie siermiężna forma wprowadzania pytań pozwala na wstawianie plików graficznych. Minusem jest to, że nie możemy zmieniać liczby wierszy i kolumn, czyli musimy przygotować grę z 6 kategoriami, w każdej po 5 pytań, od 100 do 500 punktów. Możemy natomiast decydować o liczbie drużyn, korzystając z plusa i minusa, który pojawi się po wyświetleniu naszej planszy. Możemy także drużynom nadać nazwy. Zaletą gry w tej właśnie wersji jest wygląd planszy. Po zaznaczeniu poprawności odpowiedzi przy każdej drużynie widzimy liczbę zdobytych punktów (czego nie było np. w darmowej wersji Flipquiza), punkty można dodawać/odejmować również ręcznie. Natomiast wykorzystane pytania częściowo znikają z planszy, ale zabarwiają się na kolor drużyny, która je wybrała. Pozwala to na śledzenie taktyki poszczególnych drużyn. Z pewnością jest to narzędzie, które warto wypróbować.

Link do przykładowego quizu stworzonego przeze mnie w serwisie. Link jest stały, ale serwis każdorazowo zasysa dane z naszego arkusza. Nawet jeśli dokonamy zmian w arkuszu, to po ponownym kliknięciu w link będą one widoczne w wygenerowanej grze.
A poniżej filmik z instrukcją (anglojęzyczny).


I jeszcze fragment webinarium eTwinning poświęconego Escape Roomowi z wykorzystaniem Flippity - w języku polskim.