wtorek, 8 sierpnia 2023

Gamification and Game-Based Learning Techniques

W dniach 1722 lipca wraz z koleżanką Julitą Francik brałam udział w kursie "Video Games in Education: Innovative Gamification and Game-Based Learning Techniques" organizowanym przez Europass Teacher Academy. Kurs odbywał się w ciekawej lokalizacji  w San Cristóbal de La Laguna na Teneryfie. Prowadząca kurs Teneryfka Marta była wyjątkowo zaangażowaną osobą. Szczególnie pomocna była w dzieleniu się wszelkimi doświadczeniami tubylczyni, świetnie znała okolicę i potrafiła doradzić w każdej kwestii. Grupa była międzynarodowa: trzy Niemki, Francuz, Belg i my dwie Polki.

Sam kurs był nieco zbyt "przegadany". Poznaliśmy szczegółowo teorię gamifikacji i nauczania opartego na grach. Sporo rozmawialiśmy o idei gamifikacji, rozwijając przy tym kompetencje językowe. Lekki niedosyt czuliśmy jednak jeśli chodzi o praktyczne wykorzystanie wiedzy. O ile mieliśmy okazję przyjrzeć się bliżej popularnej wśród młodzieży grze Minecraft, o tyle zabrakło nam praktycznych przykładów jej wykorzystania. Poznaliśmy za to kilka serwisów z gotowymi aplikacjami, pozwalającymi na zastosowanie elementów gamifikacji. Pracowaliśmy również w Scratchu. Z racji tego, że pracuję z tą aplikacją na co dzień, mogłam dzielić się swoją wiedzą z uczestnikami kursu.

Jak w przypadku większości erasmusowych kursów, zadbano również o program kulturalny. Odbyliśmy spacer z przewodnikiem po La Lagunie, podczas którego mieliśmy okazję poznać historię i specyfikę wyspy. 



Zorganizowano nam także wyjazd do jednej z największych atrakcji turystycznych wyspy - Parku Narodowego Teide. Wprawdzie byłyśmy tam kilka dni wcześniej na własną rękę, ale większość szlaków była wówczas zamknięta ze względu na zagrożenie pożarowe. Tym razem szlaki były otwarte, a i pogoda była łaskawsza.

Ciekawym doświadczeniem podczas kursu była gra miejska przy użyciu aplikacji GooseChase. Podzieleni na dwie grupy mieliśmy do wykonania kilkanaście zadań, które dokumentowaliśmy zdjęciami lub filmami i na bieżąco przesyłaliśmy do aplikacji. Prowadząca mogła obserwować, na jakim etapie jesteśmy. Było przy tym dużo zabawy.



Dzięki temu, że kurs odbywał się w wakacje, mogłyśmy nieco przedłużyć pobyt na wyspie i nieco pozwiedzać. Była okazja do odwiedzenia Parku Anaga, gdzie można było doświadczyć nagłej zmiany pogody. Oglądałyśmy wyjątkowe okazy w Parku Botanicznym w Puerto De La Cruz, najstarsze smocze drzewo w Parque del Drago w Icod oraz klify Los Gigantes. Wśród odwiedzonych miejsc znalazły się także Masca - wioska położona w sercu gór Teno, Garachico słynące z naturalnych basenów utworzonych przez lawę oraz La Orotava  urocze historyczne miasteczko z czasów konkwistadorów. Była okazja do popróbowania owoców morza, ale też słynnej kanaryjskiej kawy barraquito.

San Cristóbal de La Laguna, miejscowość, w której odbywał się kurs, to stare historyczne miasto wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Natomiast ze względu na lepsze skomunikowanie z resztą wyspy mieszkałyśmy w stolicy  Santa Cruz. To miasto portowe z charakterystycznym audytorium.

Kurs jak zwykle był ciekawym doświadczeniem i z pewnością wniósł wiele do mojego rozwoju osobistego i zawodowego.

poniedziałek, 7 sierpnia 2023

Teacher training in Amsterdam

Tym razem na miejsce szkolenia wybrałam Amsterdam. W dniach 19-30 czerwca uczestniczyłam w kursie pod tytułem: "The Generation Gap: Understanding and Responding to Teenagers Needs and Student Centered Classroom: Teachers as Promoters of Active Learning". Kurs pomógł mi lepiej zrozumieć i rozpoznawać potrzeby nastolatków i ich podejście do uczenia się. Poznałam metody i materiały, które zmotywują nastoletnich uczniów do udziału w lekcjach, włączą ich w pracę zespołową lub zadania projektowe. Dowiedziałam się więcej o zarządzaniu nowoczesną klasą, o tym jak zachęcić do uczestnictwa i zaangażowanego uczenia się przy użyciu najnowszych technik. Na kursie poznawaliśmy metody skoncentrowane na uczniu, angażujące krytyczne myślenie i umiejętności rozwiązywania problemów.

Szkoła - Molinos de Viento School w Amsterdamie, jak również trenerzy w tej szkole spełnili wszystkie moje oczekiwania. To niewielka szkoła z bardzo zaangażowanymi w pracę trenerami, przyjazna dla kursantów, a panie sekretarki zawsze gotowe do pomocy. Czas spędzony z trenerami i pozostałymi uczestnikami oceniam jako bardzo wartościowe doświadczenie. Mogliśmy się wiele od siebie nauczyć, wymieniać doświadczeniami, czasem pożalić. Poznałam wielu wspaniałych nauczycieli z takich krajów, jak Grecja, Włochy, Bułgaria, Węgry i Cypr. Poznaliśmy niderlandzki system edukacji, ale również mieliśmy spotkanie z uczestnikami z innych kursów i krajów i porównywaliśmy nasze systemy edukacji. 

 



 

Po zajęciach poznawałam Amsterdam – miasto piękne pod względem architektonicznym, pełne historycznych budowli, muzeów, dzieł sztuki, miasto wielokulturowe, a co dla mnie ważne miasto, w którym każdy potrafi mówić po angielsku. Nie sposób było nie zachwycić się mnóstwem kanałów i urokliwych mostków ozdobionych kwiatami, wiatrakami, domami na wodzie, no i czego nie da się nie zauważyć ogromną ilością rowerów i rowerzystów.





 

I love Amsterdam!

sobota, 5 sierpnia 2023

"Job-shadowing" w słonecznej Andaluzji

W czerwcu 2023 r. uczestniczyłam w realizacji projektu w ramach programu ERASMUS+. Miejscem realizacji projektu była dwujęzyczna szkoła w Granadzie w Hiszpanii. Formą realizacji tego projektu był „job-shadowing”. W trakcie dwutygodniowego pobytu miałam za zadanie obserwować lekcje prowadzone zarówno w j. angielskim jak i hiszpańskim. Oprócz zwykłych lekcji mogłam obserwować i uczestniczyć w ważnych wydarzeniach, choćby w pokazie talentów, próbach teatralnych, zawodach sportowych czy przygotowaniach do uroczystego zakończenia roku szkolnego w Hiszpanii. Mój pobyt nie ograniczał się jedynie do obserwacji zajęć. Ja również prowadziłam zajęcia, przybliżając hiszpańskim uczniom nasz kraj i kulturę. Hiszpańscy uczniowie poznali między innymi typowe wyrażenia w j. polskim oraz popularne tańce integracyjne jak ”belgijka”.




    

Zapoznałam się z hiszpańskim systemem edukacji i funkcjonowaniem szkoły. Szczególnie zwróciłam uwagę na fakt, że w hiszpańskich szkołach nie ma ocen. Mimo to, uczniowie są bardzo zaangażowani na lekcjach i sumiennie wykonują zadania. Są bardzo aktywni i chętnie się zgłaszają. Ciekawym spostrzeżeniem jest to, że na terenie szkoły obowiązuje całkowity zakaz posiadania telefonów komórkowych przez uczniów i uczniowie stosują się do tego zakazu. Innym aspektem mojej mobilności było zapoznanie się z historią, kulturą, kuchnią i tradycją hiszpańską. Miałam okazję odwiedzić najważniejsze atrakcje turystyczne w rejonie m.in. wpisaną na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO Twierdzę Alhambrę. Wykorzystując położenie geograficzne Granady odwiedziłam nadmorskie miejscowości np. Nerja ze słynnym balkonem Europy, położoną nad morzem Śródziemnym oraz udałam się na górską wędrówkę w paśmie Sierra Nevada docierając do wysokości ponad 3200 m nad poziomem morza.

Wielką satysfakcję miałam z tego, że mogłam posługiwać się podstawami języka hiszpańskiego wi kontaktach z uczniami i nauczycielami oraz innymi osobami, które miałam okazję poznać w czasie tej podróży.