Podczas kursu CLIL - Methodology and ICT Tools for Teachers with CLIL w ETI Malta poznaliśmy trzy narzędzia powstałe w ramach projektu COOL (CLIL Open Online Learning), a dostępne na platformie languages.dk.
Jednym z nich było repozytorium zasobów dla CLIL-owych lekcji - Clilstore. Jest to baza materiałów na licencji Creative Commons, które możemy przeszukiwać pod kątem poziomu językowego uczniów. Wszystkie materiały w tym repozytorium automatycznie linkują do Wordlinka (narzędzia pozwalającego na pracę z dowolnym tekstem i jednoczesne korzystanie ze słowników online). Więcej na ten temat pisałam w poprzednim poście.
Na platformie Clilstore możemy tworzyć również własne lekcje (unity). Prosty edytor pozwala na dodawanie tekstu, grafiki (która już jest online albo po uprzednim uploadowaniu jej do serwisu), wstawianie filmów z YouTube'a oraz wstawianie linków zewnętrznych (te również będą się otwierały w Wordlinku). Przy niewielkiej znajomości kodu HTML możemy również osadzać elementy z innych stron, dokumenty pdf itp. Pamiętajmy, że strona nie posiada autozapisu, więc wszelkie zmiany musimy zapisywać na bieżąco, gdyż łatwo je stracić, np. przechodząc do uploadu plików.
Przy okazji poznaliśmy dodatkowe narzędzia serwisu YouTube, jak np. korzystanie z transkrypcji filmu, którą można adaptować na tekst do naszego materiału. Korzystanie z transkrypcji znacznie ułatwia też samo oglądanie anglojęzycznego materiału.
Na górze strony z naszą lekcją możemy umieścić obraz bądź wideo i wykorzystując opcję "scroll tekst" stworzyć z niego rodzaj banera, który pozostaje widoczny nawet, gdy przewijamy tekst na stronie. Dzięki temu możemy np. oglądać video, śledząc jego transkrypcję umieszczoną poniżej.
Przykładowy unit z nieruchomym banerem; po prawej stronie panel Wordlinka
Na samej górze strony możemy umieścić menu (zielone przyciski widoczne na obrazku powyżej zarówno na górze, jak i na dole strony), które linkować będzie do stron zewnętrznych lub innych unitów w Clilstore (maksymalnie 8 przycisków). Tworząc przycisk, decydujemy o dwóch dodatkowych opcjach:
- WL (Wordlink) jeśli chcemy, by dodana strona otworzyła się w Wordlinku (dotyczy to jedynie stron zawierających tekst, nie dotyczy zaś dokumentów pdf, które w Wordlinku się nie otworzą), jeśli linkujemy do innych unitów w Clilstore, wówczas nie zaznaczamy opcji WL.
- New Link (jeśli chcemy, by otworzyła się w nowym oknie, nowej karcie przeglądarki) - tę opcję wybieramy, jeśli otwieramy np. plik pdf.
Zielony przycisk w menu może prowadzić także do pliku, który możemy uploadować do naszego Clilstore'a. (umieszczając załadowany przez siebie plik jako zielony przycisk poprzedzamy nazwę pliku tekstem "file:"). Jeśli umieszczamy znajdujący się w sieci dokument Word, zostawiamy oba wspomniane przed chwilą okienka z opcjami puste.
W samym tekście nie możemy linkować do plików pdf czy doc (wyskakuje error), jedynie do stron html. Możemy jednak osadzić (embed) dokument w jednym z tych formatów (np. posiadając kod embed generowany przez Dokumenty Google), musimy go najpierw udostępnić jako publiczny, a następnie pobrać kod "embed".
Gotowe lekcje można klonować, można przekazywać autorstwo innym użytkownikom. Minusem natomiast jest to, że nie można współpracować nad jednym materiałem.
Poniżej link do przykładowego unitu stworzonego w serwisie, linkującego do istniejącego już unitu na temat historii,pliku pdf, zewnętrznej strony www oraz pliku doc, z zagnieżdżonym wewnątrz plikiem pdf (z Dysku Google). Pozwala zapoznać się z najważniejszymi możliwościami platformy:
http://multidict.net/cs/7569