W dniach 06.06.2022-17.06.2022 w ramach projektu Erasmus+ finansowanym przez POWER SE "Let's flip our classroom - zmieniamy nastawienie uczniów do uczenia się" uczestniczyłam w kursie metodycznym „Intensive English Course and CLIL for Teachers” w Dublinie.
W trakcie tych bardzo intensywnych zajęć zapoznałam się z założeniami teorii CLIL oraz sposobami jej zastosowania.
Aby otrzymać certyfikat potwierdzający uczestnictwo w kursie miałam za zadanie wykonać prezentację odnoszącą się do przedmiotu nauczanego przeze mnie, czyli chemii, wybranego aspektu związanego z Irlandią oraz oczywiście zawierającą założenia systemu nauczania CLIL.
Pracę wykonałam we współpracy z nauczycielką fizyki z Węgier z zastosowaniem narzędzi dostępnych na google dysk, czyli tzw. „chmurze”.
W trakcie zajęć zapoznałam się również z narzędziami IT, które mogę zastosować zarówno na lekcji chemii jak i j. angielskiego, (np. wakelet, dkfindout.com lub jeopardylabs.com). Ponadto w czasie dwutygodniowego pobytu w Irlandii miałam okazję zapoznać się z wieloma aspektami życia na szmaragdowej wyspie. Poznałam najważniejsze fakty z burzliwej historii Irlandii, ciekawostki dotyczące muzyki, sztuki oraz tradycji Irlandczyków.
Na mnie osobiście największe wrażenie wywarła przyroda i krajobraz Irlandii. Z racji bliskiego położenia do Dublina oraz doskonałej komunikacji kilka razy w tygodniu udawałam się na spacery niewymagającymi szlakami wzdłuż klifów na wschodnim wybrzeżu min. w miejscowości Howth położonej nad morzem Irlandzkim.
Jednak to, co wywarło na mnie największe wrażenie to fragment płaskowyżu Burren na zachodnim wybrzeżu nad oceanem Atlantyckim- Cliff of Moher. Klify, które są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO zbudowane z wapieni i piaskowców.