sobota, 7 grudnia 2019

Va banque - kolejna odsłona

Z ogromnym rozczarowaniem nauczyciele używający nowoczesnych technologii przyjęli informację o likwidacji serwisu Flipquiz, chyba najpopularniejszego swego czasu serwisu do tworzenia gry opartej na telewizyjnym teleturnieju Va banque (Jeopardy). Wśród użytkowników serwisu zaczęło się nerwowe poszukiwanie czegoś podobnego. Na szczęście w sieci istnieje kilka stron pozwalających na stworzenie takiego quizu. O trzech z nich pisałam już wcześniej na tym blogu. To Jeopardy w serwisie Super Teacher Tools, Factile oraz nieco inne w swym charakterze Bamboozle.
Dziś pragnę się podzielić jeszcze jedną propozycją podrzuconą w jednej z grup nauczycielskich na Facebooku. Jest to gra Flippity Quiz Show w serwisie flippity.net (swoją drogą zawierającym mnóstwo innych ciekawych aplikacji). Budowanie ćwiczeń w tym serwisie oparte jest na arkuszach Google'a. To w takim właśnie arkuszu wypełniamy pobrany ze strony szablon (tworząc sobie najpierw jego kopię). Następnie publikujemy go w internecie, a arkusz generuje nam link do gotowej gry. Jest to interesujące rozwiązanie, bo w razie likwidacji serwisu nie tracimy wszystkich pytań i odpowiedzi (jak to miało miejsce w przypadku wspomnianego na początku Flipquiza), gdyż dokument pozostaje na naszym koncie Google i przygotowane pytania możemy ponownie wykorzystać w innym programie.
Co ciekawe, pozornie siermiężna forma wprowadzania pytań pozwala na wstawianie plików graficznych. Minusem jest to, że nie możemy zmieniać liczby wierszy i kolumn, czyli musimy przygotować grę z 6 kategoriami, w każdej po 5 pytań, od 100 do 500 punktów. Możemy natomiast decydować o liczbie drużyn, korzystając z plusa i minusa, który pojawi się po wyświetleniu naszej planszy. Możemy także drużynom nadać nazwy. Zaletą gry w tej właśnie wersji jest wygląd planszy. Po zaznaczeniu poprawności odpowiedzi przy każdej drużynie widzimy liczbę zdobytych punktów (czego nie było np. w darmowej wersji Flipquiza), punkty można dodawać/odejmować również ręcznie. Natomiast wykorzystane pytania częściowo znikają z planszy, ale zabarwiają się na kolor drużyny, która je wybrała. Pozwala to na śledzenie taktyki poszczególnych drużyn. Z pewnością jest to narzędzie, które warto wypróbować.

Link do przykładowego quizu stworzonego przeze mnie w serwisie. Link jest stały, ale serwis każdorazowo zasysa dane z naszego arkusza. Nawet jeśli dokonamy zmian w arkuszu, to po ponownym kliknięciu w link będą one widoczne w wygenerowanej grze.
A poniżej filmik z instrukcją (anglojęzyczny).


I jeszcze fragment webinarium eTwinning poświęconego Escape Roomowi z wykorzystaniem Flippity - w języku polskim.

wtorek, 3 grudnia 2019

Upowszechniamy rezultaty projektu w ośrodkach metodycznych

W dniu 2 grudnia wspólnie z koleżankami dyrektor Justyną Strzelczyk i Julitą Francik uczestniczyłyśmy w organizowanej przez Kuratorium Oświaty w Katowicach konferencji "Erasmus+ edukacja szkolna KA1". Gospodarzem konferencji był RODN "WOM" w Częstochowie. Nasza szkoła została poproszona o prezentację projektu „Zintegrowane nauczanie przedmiotowojęzykowe i nowoczesne technologie kluczem do sukcesu uczniów” jako przykładu dobrej praktyki. Pani dyrektor przedstawiła nasze doświadczenie w projektach europejskich, cele projektu oraz jego realizację. Z kolei my z koleżanką Julitą omówiłyśmy rezultaty projektu oraz sposoby ich upowszechniania.
Następnego dnia razem z koleżanką Kingą Raczyńską uczestniczyłyśmy w szkoleniu na temat "CLIL w teorii i w praktyce" organizowanym przez Samorządowy Ośrodek Doskonalenia w Częstochowie. Była to również okazja do upowszechnienia naszych działań. W krótkiej prezentacji przedstawiłam sposoby realizacji metody CLIL w naszej szkole, realizowane innowacje. Pokazałam przykładowe materiały dydaktyczne wytworzone na potrzeby zajęć oraz najbardziej przydatne w CLIL-u aplikacje i strony.


czwartek, 28 listopada 2019

Seminarium szkoleniowo-kontaktowe programu eTwinning

W dniach 22-23 listopada wraz z koleżanką Agnieszką Kachel brałyśmy udział w Seminarium szkoleniowo-kontaktowym programu eTwinning w Częstochowie organizowanego przez Krajowe Biuro eTwinning, Fundację Rozwoju Systemu Edukacji oraz przez przedstawicieli programu Erasmus+. Na początek odbyła się sesja plenarna, podczas której uczestnicy zapoznali się z głównymi założeniami tego programu oraz wysłuchali ciekawego wykładu Chrisa Williamsa pt.: "Leap and  a net will appear. Icebreaking activities: Contact is the key." Jak sama nazwa wskazuje uczestnicy nie tylko biernie słuchali, ale zostali zaangażowani do zadań "przełamujących pierwsze lody", dzięki którym mogli nawiązać nowe znajomości.

W dalszej części seminarium odbyły się sesje warsztatowe, gdzie w mniejszych już grupach poznawaliśmy innowacyjne metody nauczania gramatyki, jak również mieliśmy możliwość zaznajomienia się z ciekawymi aplikacjami takimi jak: ClassDojo, GoNoodle, Bamboozole, Quizlet, Gimkit czy BaBaDum, przeznaczonymi do nauczania języków obcych i uatrakcyjniania lekcji. Debatowaliśmy także nad głównymi celami rozwoju w nauczaniu języka angielskiego. Naszymi mentorami podczas tych warsztatów byli: Monika Mojsiejonek, Małgorzata Łaska i wspomniany już wcześniej Chris Williams - trenerzy, liderzy i pasjonaci programu eTwinning.


Bardzo ważną częścią naszego spotkania były fora wymiany pomysłów i tworzenie zespołów projektowych. Organizatorzy zadbali o to, by uczestnicy pochodzący z różnych części kraju mieli okazję poznać się, wymienić swoimi koncepcjami, zamysłami i stworzyć wspólne projekty eTwinningowe.


Drugi dzień naszego szkolenia zaczął się od warsztatów poświęconych platformom eTwinnigLIVE i eTwinSpace, za pomocą których można tworzyć projekty ze swoimi partnerami. Dowiedziałyśmy się, jak zaplanować wszystkie czynności, zadania i etapy wykonania projektu. Miałyśmy możliwość zapoznania się z funkcjami i możliwościami, jakie oferują nam te platformy. Po krótkiej przerwie wysłuchaliśmy doświadczonych eTwinnerów, którzy dzielili się swoją wiedzą i podpowiadali "nowicjuszom", co jest istotne, na co zwrócić szczególną uwagę w realizacji projektu.
>Na zakończenie seminarium odbyła się rejestracja nowych projektów, co było głównym celem tego spotkania. Wszystkim nowym eTwinnerom życzymy ciekawych projektów i owocnej współpracy.

Zdjęcia: eTwinnng Polska

niedziela, 24 listopada 2019

Nowoczesne Technologie w Służbie Cyfrowej Szkoły i Administracji Publicznej


W dniach 22-24 listopada wspólnie z koleżanką Julitą Francik uczestniczyłyśmy w XV Konferencji Informatycznej w Radomiu pod hasłem "Nowoczesne Technologie w Służbie Cyfrowej Szkoły i Administracji Publicznej". To druga taka, oprócz Majowych Mrozów, konferencja informatyczna przyciągająca nauczycieli pasjonatów z całej Polski.

Spośród wielu ciekawych wykładów i warsztatów warto wymienić warsztat Sylwestra Zasońskiego "Robot i podłoga to fajna załoga, czyli o nowych pomysłach na kodowanie i programowanie", podczas którego miałyśmy możliwość wypróbowania SmartFloor. Programowałyśmy również robota Codey Rocky.












Równie ciekawym warsztatem był przygotowany przez nauczycieli gospodarzy, Łukasza Gierka i Mariusza Utkowskiego, pokaz "VR - immersyjne nauczanie", który był okazją do wypróbowania gogli VR i znalezienia się w rzeczywistości rozszerzonej. Wszystko okraszone wyjątkowym poczuciem humoru prowadzących.








Niezmiennym powodzeniem cieszyły się też warsztaty z różnych usług Microsoftu (Forms, Teams, ale także bardziej zaawansowane zarządzanie za pomocą PowerShella). Trudno się dziwić. Zespół Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki, który był gospodarzem konferencji, jest innowacyjną placówką wybraną przez Microsoft do grona szkół Microsoft Showcase School. Nauczyciele tej szkoły od lat są specjalistami i prowadzą profesjonalne warsztaty z usług Microsoftu.

Tego typu konferencje to oczywiście również okazja do kuluarowych rozmów, poznania nowych ludzi, wymiany doświadczeń, porównania stosowanych rozwiązań.

czwartek, 21 listopada 2019

Nowe technologie w edukacji ekonomicznej

20 listopada 2019 roku razem z koleżanką uczestniczyłyśmy w katowickim oddziale NBP w szkoleniu na temat: Nowe technologie w edukacji ekonomicznej, w ramach którego dowiedziałyśmy się, jak współczesna edukacja może wykorzystywać nowe technologie, jak rozwijać zainteresowania uczniów wybraną tematyką dzięki zastosowaniu nowoczesnych narzędzi dydaktycznych, jak zwiększyć efektywność uczenia dzięki użyciu aplikacji mobilnych, portali społecznościowych, platform e‑learningowych, jak kreować postawy proinnowacyjne w szkole oraz co to jest "marka osobista" i jak wspierać uczniów w odkrywaniu pasji i budowaniu ścieżki zawodowej. Nauczyłyśmy się tworzyć własne narzędzia, dzięki którym będziemy mogły w ciekawy sposób nie tylko przekazywać wiedzę, ale też ją powtarzać i sprawdzać.

poniedziałek, 4 listopada 2019

Uczymy się przez całe życie




Na początku października w ramach programu Erasmus+ wyjechałam na dwa tygodnie do Brighton w Anglii, gdzie w międzynarodowym towarzystwie uczyłam się języka angielskiego. Tam, oprócz wspomnianej już nauki języka, miałam również możliwość poznania zabytków i kultury Anglii, a także kultury państw, z których pochodzili inni studenci. Moim zdaniem jest to doskonały sposób nauki języka obcego, ponieważ osoba ucząca się jest zmuszona mówić cały czas w tym języku, bo nie ma innej możliwości komunikowania się. Poza tym, mieszkając w angielskiej rodzinie, również trzeba porozumiewać się w języku angielskim. Uważam, że na naukę nigdy nie jest za późno, bo tego, czego się nauczymy, nikt ani nic nam nie odbierze.

poniedziałek, 28 października 2019

Erasmus+ - wizyta pierwsza - Republika Czeska

W poniedziałek 21 października wyruszyliśmy do miasteczka Moravska Třebova w Czeskiej Republice. My, to znaczy sześcioro uczniów i dwie nauczycielki ze szkoły w Truskolasach. Szczęściarzami byli uczniowie klasy piątej realizujący innowację pedagogiczną z języka angielskiego. Wraz ze mną opiekowała się tą grupką Ludmiła Pilecka, nauczyciel informatyki również realizujący z tą grupą innowację pedagogiczną - zajęcia informatyki z elementami metody CLIL. Uczniowie z tej grupy, liczącej 16 osób, zaangażowani są w projekt Erasmus+ "Jedlo je to, čo máme spoločné", co w języku polskim znaczy "Jedzenie jest tym, co nas łączy". Projekt ten rozpoczął się we wrześniu 2019 roku. Realizujemy go z trzema innymi szkołami: CEIP TIERNO GALVÁN, Castellar de la Frontera w Hiszpanii, Zakladna skola J. Horaka w Banskiej Štiavnicy na Słowacji i Zakladni skola w Moravskiej Třebovie w Czechach. Wszyscy uczniowie zaangażowali się w projekt, jednak na każdą wizytę może pojechać tylko sześcioro.





Głównym celem projektu jest zwiększenie zainteresowania uczniów kulturą, historią i dziedzictwem kulturowym naszego kraju, regionu oraz partnerskich państw. Każda wizyta będzie dotyczyła innej pory roku. Nie trudno się domyślić, że tematem prezentacji, z którą pojechaliśmy, była jesień w Polsce.
Podczas tej wizyty nasi uczniowie, jak również uczniowie z Czech, Słowacji i Hiszpanii, zaprezentowali swoje kraje, tradycje oraz typowe potrawy związane z jesienią, pokazując pozostałym uczestnikom przygotowane wcześniej prezentacje multimedialne. Było też próbowanie jesiennych potraw z wymienionych państw, w tym zawiezionych przez nas przetworów i suszonych owoców. Nasza drużyna przygotowała dla pozostałych quiz na temat polskich tradycji i potraw.







Jednym ze wspólnych działań młodzieży podczas tej wizyty było układanie tekstu, a potem śpiewanie wspólnej piosenki, co zainicjowała nauczycielka z Hiszpanii. Piosenka ta wraz z krótkim wywiadem niektórych uczestników była transmitowana w hiszpańskim radiu Canal Sur. Dzieci były zachwycone.
Oprócz zajęć w szkole uczniowie zwiedzili miasto Moravska Třebova, muzeum Horní Smržov, Jaskinię Jaworzycką oraz zamek w Bouzovie. Wspólnie robili bułeczki z nadzieniem z maku i buraków cukrowych.







Aby dzieci mogły się lepiej poznać każda grupa przygotowała zabawy i gry integracyjne, co dostarczyło nam wszystkim wiele ruchu i śmiechu. Niektórzy uczniowie z Hiszpanii i Słowacji poznali się z naszymi uczniami już w zeszłym roku poprzez internetowy projekt eTwinning, podczas którego wymieniali się listami. Spotkanie ich na żywo i wykorzystanie języka angielskiego w celu komunikacji było wielkim wyzwaniem. Po tej wizycie potrafimy też kilka słów po czesku.
Wizyta trwała do 24 października. Już w piątek byliśmy w domu. Dla wielu z dzieci był to pierwszy samodzielny wyjazd. Myślę, że niezapomniany.

piątek, 18 października 2019

Code Week 2019

W tym roku przyłączyliśmy się do akcji Code Week 2019. Nasze wydarzenie to lekcja matematyki w klasach 6b i 6c pod hasłem "Escape room - W krainie liczb naturalnych". Podczas zajęć lekcyjnych uczniowie pracowali z różnymi kodami: Morse'a, literowym, masońskim oraz QR kodem. Rozwiązanie quizu i zamalnowanie QR kodu pozwoliło odczytać hasło. Do tego potrzebny był smarfton z zainstalowaną odpowiednią aplikacją. Uczniowie pracowali w grupach i rozwiązywali zadania dotyczące liczb naturalnych. Była to okazja do współpracy, właściwego podziału zadań, którego efektem było zaliczenie wszystkich ćwiczeń. Szóstoklasiści bardzo polubili tę metodę pracy i wykazali duże zaangażowanie.








piątek, 11 października 2019

Erasmus Days

W ramach Erasmus Days 2019 razem z koleżanką wzięłyśmy udział w warsztatach pt. „#ErasmusDaysPoland – prezentacja projektów Erasmus+ i POWER” zorganizowanych przez RODN "WOM". Wysłuchałyśmy świetnych prezentacji nauczycieli SP nr 31 na temat realizowanych przez nich projektów, zarówno KA1 i KA2, ale też dzieliłyśmy się swoimi doświadczeniami, odpowiadałyśmy na pytania uczestników.



niedziela, 29 września 2019

Nowe technologie w szkole

Minął już pierwszy miesiąc nauki, a ja na chwilę wrócę do wakacji. W miesiącu lipcu (21-27 lipca 2019) uczestniczyłam w kursie "Using Technology in the Classroom". Kurs organizowany był w Splicie w Chorwacji, w ramach realizacji projektu Erasmus+, więc spędzałam czas pożytecznie w pięknym miejscu. W kursie uczestniczyli nauczyciele z różnych krajów europejskich, m.in. z Finlandii, Węgier, Portugalii, Hiszpanii (a konkretnie z Teneryfy) i wielu innych. W pierwszym dniu odbyło się spotkanie organizacyjne, na którym każdy przedstawił prezentację o sobie, szkole, w której uczy i o swoim pięknym kraju.




Od poniedziałku zaczęły się już zajęcia, w większości w formie warsztatów. Na warsztatach miałam okazję pracować z wykorzystaniem takich aplikacji i  programów jak: Kahoot, Socrative, Wordwall, Padlet, Flinta, Kizoa i wiele innych. Z niektórymi aplikacjami styczność miałam po raz pierwszy. Wiele z nich będę mogła wykorzystać w swojej pracy. Największe wrażenie jednak na mnie zrobiły warsztaty z korzystania z oprogramowania Active Floor, czyli interaktywnej podłogi. Jest to nowe narzędzie, które mogłoby uatrakcyjnić niejedną lekcję. Taka podłoga zawiera dużo zasobów z różnych dziedzin nauki, z podziałem na grupy wiekowe, z gotowymi grami, quizami i zadaniami do rozwiązania. Oczywiście ilość zasobów zależy od jakości podłogi interaktywnej, ale na polskim rynku można kupić już dobrą wersję. Jest to jednak dość kosztowna pomoc dydaktyczna, ale mam nadzieję, że w mojej szkole uczniowie będą mogli w przyszłości z niej korzystać.

Znalezione obrazy dla zapytania podłoga interaktywna 


Zajęcia były również w formie wykładów połączonych z wymianą doświadczeń na temat metodyki, dydaktyki a także systemów edukacji w różnych krajach Europy. Ciekawostka: w Estonii prace domowe odrabia się w szkole ze specjalistami. Czas na kursie spędziłam interesująco i efektywnie, a popołudnia mogłam przeznaczyć na zwiedzanie pięknego Splitu, smakowanie chorwackich potraw i korzystanie z uroczych plaż.