środa, 27 grudnia 2023

Euro Week 2023

Już po raz drugi uczniowie z klas siódmych i ósmych z naszej szkoły wzięli udział w programie "Euro Week". Jest to program edukacyjny, który ma na celu doskonalenie umiejętności językowych w zakresie języka angielskiego oraz kształtowanie zdolności przywódczych uczestników. Ponadto program uczy wielokulturowości, komunikacji społecznej oraz rozwija kreatywność.

Tym razem wspólnie z nami na obóz pojechali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Kulejach. Jedną grupą wyruszyliśmy  8 grudnia  pociągiem z Częstochowy do Wrocławia i z Wrocławia do Długopola Dolnego w województwie dolnośląskim, gdzie znajdował się ośrodek, w którym się zatrzymaliśmy.

Już pierwszego dnia uczniowie brali udział w zajęciach integracyjnych. Wszystkie zajęcia odbywały się w języku angielskim. Prowadzili je wolontariusze z Kolumbii, Gruzji, Argentyny, Polinezji Francuskiej i Birmy.

Zajęcia zaczynały się od 9.00 i z krótkimi przerwami i przerwami na posiłki trwały do 20.00. Po zajęciach odbywały się dyskoteki i spotkania w mniejszych grupach. W obozie brało udział ponad czterdziestu uczniów. Każdego dnia wolontariusze przygotowywali różne zajęcia. Efektem finalnym wspólnych kreatywnych zajęć, każdego wieczoru były "night shows". Uczniowie z różnych szkół podzieleni na grupy przygotowywali krótkie tematyczne scenki. Ich pomysłowość i ekspresyjność zadziwiała nas co wieczór.

Każdy uczestnik otrzymał dyplom i ostatniego dnia - 12 grudnia wyruszyliśmy w drogę powrotną. Tegoroczni siódmoklasiści wybierają się na obóz Euro Week w następnym roku. Tak więc za rok znowu jedziemy 😊.

wtorek, 5 grudnia 2023

Laboratoria przyszłości

W ramach rządowego projektu „Laboratoria przyszłości” nasza szkoła otrzymała nowoczesną drukarkę 3D Makerbot. Na lekcjach informatyki uczniowie mogli zapoznać się z zasadami działania drukarki oraz mogli uruchomić i obejrzeć wydruk wcześniej zaprojektowanego modelu 3D. Uczniowie tworzą swoje projekty w odpowiednim oprogramowaniu, a następnie drukują wybrane z nich na drukarce 3D.

Ponadto otrzymaliśmy także zestaw robotów Vex 123 i Vex IQ. Tymi pierwszymi z powodzeniem bawią się uczniowie klasy 2 i klas 4-8, na lekcjach i zajęciach pozalekcyjnych.

Te drugie konstruują uczniowie klas starszych na zajęciach rozwijających kompetencje cyfrowe.

piątek, 20 października 2023

Szkolenie językowe na Malcie

    W dniach 21-25 sierpnia 2023 roku w ramach programu Erasmus +, Małgorzata Olszewska i Kinga Raczyńska uczestniczyły w kursie języka angielskiego na Malcie. Szkolenie odbywało się w Malta Linqua School w St. Julians. Zajęcia były podzielone na dwie części. Pierwsza dotyczyła zagadnień gramatycznych, natomiast druga ukierunkowana była na konwersację. Grupa składała się z dwóch Włoszek, Niemki oraz czteroosobowej grupy Czechów. Na zajęciach nauczycielki miały możliwość porozmawiania z każdym  z uczestników kursu, co poszerzyło ich wiedzę na temat innych krajów europejskich, a także było bezcennym doświadczeniem w kwestii swobodnego posługiwania się językiem angielskim.

Po zajęciach mogły oddać się zwiedzaniu. Były w stolicy Malty - Valettcie, gdzie zwiedzały Narodowe Muzeum Wojny. Swoim urokiem urzekło je najbardziej "miasto ciszy"- Mdina. Popłynęły również na piękną wyspę Gozo. Tam zwiedziły stolicę wyspy - Rabat. Bezsprzecznie największą atrakcją była górująca nad miastem Cytadela oraz Ggantija, czyli gigantyczna budowla z epoki neolitu, druga najstarsza świątynia na świecie.

Z całą pewnością stwierdziły, że Malta i Gozo to wspaniałe miejsca, gdzie nie można się nudzić. W samej Valettcie jest ok 320 zabytków.






 

wtorek, 8 sierpnia 2023

Gamification and Game-Based Learning Techniques

W dniach 1722 lipca wraz z koleżanką Julitą Francik brałam udział w kursie "Video Games in Education: Innovative Gamification and Game-Based Learning Techniques" organizowanym przez Europass Teacher Academy. Kurs odbywał się w ciekawej lokalizacji  w San Cristóbal de La Laguna na Teneryfie. Prowadząca kurs Teneryfka Marta była wyjątkowo zaangażowaną osobą. Szczególnie pomocna była w dzieleniu się wszelkimi doświadczeniami tubylczyni, świetnie znała okolicę i potrafiła doradzić w każdej kwestii. Grupa była międzynarodowa: trzy Niemki, Francuz, Belg i my dwie Polki.

Sam kurs był nieco zbyt "przegadany". Poznaliśmy szczegółowo teorię gamifikacji i nauczania opartego na grach. Sporo rozmawialiśmy o idei gamifikacji, rozwijając przy tym kompetencje językowe. Lekki niedosyt czuliśmy jednak jeśli chodzi o praktyczne wykorzystanie wiedzy. O ile mieliśmy okazję przyjrzeć się bliżej popularnej wśród młodzieży grze Minecraft, o tyle zabrakło nam praktycznych przykładów jej wykorzystania. Poznaliśmy za to kilka serwisów z gotowymi aplikacjami, pozwalającymi na zastosowanie elementów gamifikacji. Pracowaliśmy również w Scratchu. Z racji tego, że pracuję z tą aplikacją na co dzień, mogłam dzielić się swoją wiedzą z uczestnikami kursu.

Jak w przypadku większości erasmusowych kursów, zadbano również o program kulturalny. Odbyliśmy spacer z przewodnikiem po La Lagunie, podczas którego mieliśmy okazję poznać historię i specyfikę wyspy. 



Zorganizowano nam także wyjazd do jednej z największych atrakcji turystycznych wyspy - Parku Narodowego Teide. Wprawdzie byłyśmy tam kilka dni wcześniej na własną rękę, ale większość szlaków była wówczas zamknięta ze względu na zagrożenie pożarowe. Tym razem szlaki były otwarte, a i pogoda była łaskawsza.

Ciekawym doświadczeniem podczas kursu była gra miejska przy użyciu aplikacji GooseChase. Podzieleni na dwie grupy mieliśmy do wykonania kilkanaście zadań, które dokumentowaliśmy zdjęciami lub filmami i na bieżąco przesyłaliśmy do aplikacji. Prowadząca mogła obserwować, na jakim etapie jesteśmy. Było przy tym dużo zabawy.



Dzięki temu, że kurs odbywał się w wakacje, mogłyśmy nieco przedłużyć pobyt na wyspie i nieco pozwiedzać. Była okazja do odwiedzenia Parku Anaga, gdzie można było doświadczyć nagłej zmiany pogody. Oglądałyśmy wyjątkowe okazy w Parku Botanicznym w Puerto De La Cruz, najstarsze smocze drzewo w Parque del Drago w Icod oraz klify Los Gigantes. Wśród odwiedzonych miejsc znalazły się także Masca - wioska położona w sercu gór Teno, Garachico słynące z naturalnych basenów utworzonych przez lawę oraz La Orotava  urocze historyczne miasteczko z czasów konkwistadorów. Była okazja do popróbowania owoców morza, ale też słynnej kanaryjskiej kawy barraquito.

San Cristóbal de La Laguna, miejscowość, w której odbywał się kurs, to stare historyczne miasto wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Natomiast ze względu na lepsze skomunikowanie z resztą wyspy mieszkałyśmy w stolicy  Santa Cruz. To miasto portowe z charakterystycznym audytorium.

Kurs jak zwykle był ciekawym doświadczeniem i z pewnością wniósł wiele do mojego rozwoju osobistego i zawodowego.