sobota, 2 stycznia 2021

Innowacja pedagogiczna "Maths is fun"

Innowacja „Maths is fun” jest moją odpowiedzią na potrzebę kształcenia umiejętności kluczowych u uczniów, a także wyjściem naprzeciw wymogom edukacyjnym zawartym w aktualnej podstawie programowej dla II etapu edukacyjnego. Realizowana jest w jednej z klas szóstych, jako dodatkowa lekcja matematyki.

Na podstawie obserwacji oraz przeprowadzonych diagnoz w pracy w szkole zauważyłam, że uczniowie wykorzystują komputer głównie do zabawy, a nie jako narzędzie przydatne do rozwiązywania problemów. Dlatego też główną przyczyną opracowania innowacji z tego przedmiotu była potrzeba uatrakcyjnienia procesu dydaktyczno-wychowawczego, rozbudzenie i poszerzenie zainteresowań uczniów, a co za tym idzie zwiększenie efektów nauczania. Dzięki wykorzystaniu w procesie nauczania matematyki technologii informatycznych oraz nowoczesnych metod jak projekt, wzrośnie zainteresowanie uczniów matematyką i uczyni z niej przedmiot bardziej dla nich przyjazny.

Przygotowywałam się do tego podczas szkoleń dotyczących nowoczesnych technologii, ale przede wszystkim, zgłębiałam metodologię pracy metodą CLIL na kursach Erasmus+, aby wdrożyć ją w swojej szkole. Współczesny świat jest światem ludzi mobilnych, poznających inne kraje, kultury i bez umiejętności językowych jest to bardzo trudne lub niemożliwe. Chcę wyposażyć moich uczniów w specjalistyczne słownictwo, dzięki czemu w przyszłości będzie im łatwiej przyswajać wiedzę, poprawi się ich samoocena, zdobędą większą pewność siebie i bez lęku będą posługiwać się językiem angielskim.

Wykorzystuję również grywalizację na lekcjach, która uatrakcyjnia proces nauczania, wyzwala w uczniach chęć współzawodnictwa, wzmacnia ich motywację i zaangażowanie do pracy na lekcji i poza nią, mobilizuje do działania i wykonania czynności, które wydawały się nudne i męczące. 

Do tej pory udało mi się zrealizować większość zaplanowanych na I semestr tematów. Praca podczas zajęć polegała na wykorzystywaniu nowoczesnych technologii i metod aktywizujących. Uczniowie byli zmotywowani do pracy, chętnie brali udział w zajęciach. Sporo materiałów tworzyłam sama, ale też wykorzystywałam ćwiczenia dostępne na platformach edukacyjnych, modyfikując je i dostosowując do potrzeb lekcji.

Umieszczam kilka linków do ćwiczeń:


Metric and Imperial Units

Basic geometric figures

Polygons and circle


Factors and Multiples
,

W listopadzie uczestniczyłam w kursie "Tydzień z Nearpod" na platformie eTwinning. Poznałam funkcje aplikacji, dzięki którym możliwe jest przygotowanie i przeprowadzenie wirtualnej lekcji. Platformę można z powodzeniem wykorzystać podczas pracy na lekcji oraz zdalnych zajęć. Dowiedziałam się, jak przekształcić prezentację w interaktywną sesję, która zaangażuje wszystkich uczestników. Materiały można publikować i udostępniać uczniom. Dostępne są opcje pracy na żywo oraz w dogodnym dla ucznia czasie. Krótkie ćwiczenia pozwalają też sprawdzać wiedzę z bieżącego materiału, nauczyciel ma dostęp do raportów. Jest to świetne narzędzie wzbogacające proces uczenia. Niestety, w bezpłatnej wersji, użytkownik ma tylko 100 MB przestrzeni dyskowej. Aby otrzymać więcej, należy wykupić abonament.Na platformie można znaleźć mnóstwo materiałów, można je modyfikować lub wykorzystywać w oryginalnej formie. Na lekcjach prowadzonych metodą CLIL, na pewno będę korzystać z dostępnej tutaj bazy filmów.
Types of triangles:

Kilka zdjęć z zajęć: