sobota, 15 grudnia 2018

Bamboozle - klasowy teleturniej

Ostatnio odkryłam ciekawą alternatywę dla Flipquiz i Factile. Jest to aplikacja Baamboozle (baamboozle.com). Wyglądem nieco przypomina tamte dwie, ale zasady są nieco inne. Przygotowane przez nauczyciela pytania kryją się pod numerkami (od 1 do 16 lud od 1 do 24). Możemy przyporządkować poszczególnym pytaniom różne liczby punktów, ale uczniowie tego nie widzą, wybierają jedynie numerek, a więc wszystko jest dziełem przypadku. Pod niektórymi numerkami mogą kryć się niespodzianki: dodatkowe punkty, punkty ujemne dla drużyny swojej lub przeciwnika lub całkowite wyzerowanie punktacji. Mamy tu zatem więcej elementów zabawy, nie tylko sprawdzanie wiedzy. Można korzystać z gotowych quizów, nie wymaga to posiadania konta, natomiast chcąc tworzyć własne zestawy pytań, musimy się zarejestrować. Do gry możemy dodać nieograniczoną liczbę pytań, a aplikacja sama wylosuje te, z których ułoży naszą planszę składającą się z 16 lub 24 kafelków. Pytania możemy ilustrować plikami graficznymi.

Baamboozle – podgląd pytań 

Po utworzeniu zestawu pytań mamy dwie opcje: Study mode lub Play game. Wybierając opcję Study mode, ćwiczymy z uczniami poszczególne zagadnienia (bez rywalizacji). Możemy w ten sposób omówić z uczniami cały materiał zawarty w grze. Uczniowie mogą to robić również indywidualnie na swoich urządzeniach. Po naciśnięciu przycisku Check pojawia się właściwa odpowiedź. Uczniowie klikają Okay, jeśli udzielili prawidłowej odpowiedzi, lub Oops, jeśli ich odpowiedź była nieprawidłowa. Program sam podlicza poprawne i błędne odpowiedzi. Druga opcja, Play game, przeznaczona jest już do przeprowadzenia rozgrywki między drużynami. Możemy wybrać liczbę drużyn (2, 3 lub 4), a następnie nadać im nazwy. Mamy do wyboru dwa rodzaje gry. Opcja quiz zawiera same pytania (będzie to bardziej przypominało Flipquiza czy Factile), natomiast w opcji classic pytania wymieszane są z polami power ups, czyli wspomnianymi wcześniej niespodziankami – dodatkowymi lub karnymi punktami. W tej opcji gra jest z pewnością bardziej ekscytująca. Do końca nie wiadomo, kto wygra. Dużym plusem aplikacji jest to, że automatycznie zlicza ona punkty, musimy jedynie zaznaczyć, czy została udzielona prawidłowa odpowiedź. Ważne jest, żeby najpierw sprawdzić odpowiedź przyciskiem Check, a dopiero potem zaznaczyć Okay (odwrotnie niż w Factile), w przeciwnym wypadku punkty nie zostaną dodane.

Lektury w klasach VII-VIII - przykładowy quiz wykonany w aplikacji

piątek, 14 grudnia 2018

Metoda CLIL na zajęciach dodatkowych z matematyki

Grupa uczniów klas trzecich gimnazjum i ósmych szkoły podstawowej brała udział w dodatkowych zajęciach z matematyki prowadzonych metodą CLIL. Całość odbywała się w języku angielskim. Tematem były "Procenty" (Percentages). Na wstępie uczniowie poznali nowe pojęcia w interaktywnej prezentacji Prezi.
Narzędzie to było jednym z zagadnień omawianych na kursie "Using Technology in The Clasroom" w Splicie, w ramach projektu Erasmus +  „Zintegrowane nauczanie przedmiotowojęzykowe oraz nowoczesne technologie kluczem do lepszej przyszłości uczniów”. Potem uczestnicy ćwiczyli nowe słownictwo w grupach dwuosobowych tradycyjnymi metodami. Była to okazja do zaprezentowania przez nich swoich umiejętności językowych. Zajęcia uatrakcyjniły wykorzystane aplikacje: wordwall, learningapps i kahoot. Wordwall to narzędzie, które z zestawu słów i definicji tworzy różne interaktywne ćwiczenia. Podczas zajęć uczniowie mieli okazję zagrać w koło fortuny, wyszukiwać słowa w tzw. "wordsearch", odkrywać wyrazy i wyjaśniać po angielsku ich znaczenie.

 
Zadanie na learningapps.org polegało na połączeniu określenia z odpowiednim słowem.

Podsumowaniem zajęć był praktyczny quiz w serwisie kahoot, gdzie uczestnicy rozwiązywali zadania matematyczne z wykorzystaniem wcześniej poznanego słownictwa. Rezultaty quizu były imponujące, uczniowie świetnie poradzili sobie ze zrozumieniem treści zadań i w większości udzielali prawidłowych odpowiedzi. Poniżej quiz w Kahoot! (uruchomienie go wymaga zalogowania)
Link do quizu Kahoot!


 

czwartek, 13 grudnia 2018

Listy z Hiszpanii



13 listopada 2018 r. Szkoła Podstawowa w Truskolasach rozpoczęła projekt eTwinning pod tytułem: ”Be cool – write about your interests and school!”. Zostałam administratorem tego projektu wspólnie z koleżanką z Hiszpanii Estefaníą González ze szkoły CEIP TIERNO GALVÁN, Castellar de la Frontera. W projekcie bierze również udział Katarína Maruniaková ze Słowacji ze szkoły Zakladna skola J. Horaka, Banská Štiavnica. Obie nauczycielki poznałam na kursie doskonalącym dla nauczycieli w ELC Brighton w październiku 2018 r. Już wtedy postanowiłyśmy rozpocząć wspólny projekt.
Projekt ma na celu zachęcić i zmotywować uczniów do komunikowania się po angielsku poprzez pisanie listów i kartek oraz video chaty. Pragniemy rozwijać umiejętności autoprezentacji uczniów, a także wzmocnić ich motywację do nauki języka angielskiego. Do tej pory grupa dwudziestu uczniów z naszej szkoły napisała po angielsku i wysłała listy oraz kartki bożonarodzeniowe do uczniów ze szkoły w Hiszpanii. W listach uczniowie przedstawili się, napisali o swoich zainteresowaniach i zapytali o zainteresowania swoich rówieśników ze szkoły w Castellar de la Frontera. Kartki świąteczne zostały wykonane własnoręcznie przez uczniów. 30 listopada nasze listy i kartki dotarły do szkoły w Hiszpanii. Otrzymaliśmy podziękowania i pozdrowienia w formie zdjęcia i filmiku. 

A teraz czekamy na listy i kartki ze Słowacji.


wtorek, 11 grudnia 2018

Zagrajmy w Va banque

Pamiętacie teleturniej Va banque? Jakiś czas temu odkryłam ciekawą aplikację do przeprowadzania klasowych quizów: Factile, dawniej Jeopardy Rocks (playfactile.com). Aplikacja przypomina używany przeze mnie wcześniej Flipquiz, ale jest bardziej funkcjonalna. Przygotowane przez nauczyciela pytania podzielone są według kategorii i stopnia trudności, interfejs jest w języku angielskim. Uruchamiając quiz, podejmujemy decyzję, ile drużyn będzie ze sobą rywalizowało (w wersji darmowej maksymalnie 5), każda drużyna otrzymuje nazwę i awatar. Na planszy wyświetlają się liczniki dla poszczególnych drużyn, które automatycznie zliczają punkty, jeśli zaznaczymy, czy odpowiedź była poprawna, czy nie. Co ważne, musimy zrobić to przed wyświetleniem prawidłowej odpowiedzi. Punkty możemy też modyfikować ręcznie (plusem i minusem), np. w sytuacji, gdy zdecydujemy, że drużyny mogą przejmować pytania, na które nie została udzielona odpowiedź lub gdy zrezygnujemy z punktów ujemnych za złą odpowiedź. Na koniec możemy zadać pytanie finałowe (np. w przypadku remisu), które zdecyduje o ostatecznym wyniku, a aplikacja wyświetla nam informację o zwycięskiej drużynie. W wersji płatnej są dodatkowe opcje, ale do przeprowadzenia prostego teleturnieju, wystarcza aplikacja darmowa. Niestety minusem jest to, że na darmowym koncie możemy przechowywać tylko 3 quizy.