Ostatnio odkryłam ciekawą alternatywę dla Flipquiz i Factile. Jest to aplikacja Baamboozle (baamboozle.com). Wyglądem
nieco przypomina tamte dwie, ale zasady są nieco inne. Przygotowane przez
nauczyciela pytania kryją się pod numerkami (od 1 do 16 lud od 1 do 24). Możemy przyporządkować poszczególnym pytaniom różne liczby punktów, ale uczniowie tego nie widzą, wybierają jedynie numerek, a więc wszystko jest dziełem przypadku. Pod niektórymi numerkami mogą kryć się niespodzianki: dodatkowe punkty, punkty ujemne dla drużyny swojej lub przeciwnika lub całkowite wyzerowanie punktacji. Mamy tu zatem więcej elementów zabawy, nie tylko sprawdzanie wiedzy. Można korzystać z gotowych quizów, nie wymaga to posiadania konta, natomiast chcąc tworzyć własne zestawy pytań, musimy się zarejestrować.
Do gry możemy dodać nieograniczoną liczbę pytań, a aplikacja sama wylosuje te, z których ułoży naszą planszę składającą się z 16 lub 24 kafelków. Pytania możemy ilustrować plikami graficznymi.
Baamboozle –
podgląd pytań
Po utworzeniu zestawu pytań mamy dwie opcje: Study mode lub Play game. Wybierając opcję Study mode, ćwiczymy z uczniami poszczególne zagadnienia (bez rywalizacji). Możemy w ten sposób omówić z uczniami cały materiał zawarty w grze. Uczniowie mogą to robić również indywidualnie na swoich urządzeniach. Po naciśnięciu przycisku Check pojawia się właściwa odpowiedź. Uczniowie klikają Okay, jeśli udzielili prawidłowej odpowiedzi, lub Oops, jeśli ich odpowiedź była nieprawidłowa. Program sam podlicza poprawne i błędne odpowiedzi.
Druga opcja, Play game, przeznaczona jest już do
przeprowadzenia rozgrywki między drużynami. Możemy wybrać liczbę drużyn (2, 3 lub 4), a następnie nadać im nazwy. Mamy do wyboru dwa rodzaje gry. Opcja quiz zawiera same pytania (będzie to bardziej przypominało Flipquiza czy Factile), natomiast w opcji classic pytania wymieszane są z polami power ups, czyli wspomnianymi wcześniej niespodziankami – dodatkowymi lub karnymi punktami. W tej opcji gra jest z pewnością bardziej ekscytująca. Do końca nie wiadomo, kto wygra. Dużym plusem aplikacji jest to, że automatycznie zlicza ona punkty, musimy jedynie zaznaczyć, czy została udzielona prawidłowa odpowiedź. Ważne jest, żeby
najpierw sprawdzić odpowiedź przyciskiem Check, a dopiero potem zaznaczyć Okay (odwrotnie niż w Factile), w przeciwnym wypadku punkty nie zostaną dodane.
Lektury w klasach VII-VIII - przykładowy quiz wykonany w aplikacji